Gå till huvudinnehållet Gå till sidfoten
Meny

Museichef och styrelse

Olof Hermelin
Museichef
013 - 23 03 01
olof.hermelin@ostergotlandsmuseum.se

Göran Gunnarsson
Ordförande i museets styrelse
0705 - 17 16 59
goran.gunnarsson@linkoping.se

Emma Vilhelmsson
Koordinator (tjänstledig t.o.m. 30-06-2023)
013 - 23 03 36
emma.vilhelmsson@ostergotlandsmuseum.se

 

Arkeologi och byggnadsvård

Mats Magnusson
Avdelningschef, Arkeologi och byggnadsvård 
013 - 23 03 74 
mats.magnusson@ostergotlandsmuseum.se 

Ann-Sofie Mattsson
Registrator 
013 - 23 03 16
ann-sofie.mattsson@ostergotlandsmuseum.se 

Johan Bergström
Byggnadsantikvarie
013 - 23 03 78
johan.bergstrom@ostergotlandsmuseum.se 

Johan Levin
Redaktör
013 - 23 03 58
johan.levin@ostergotlandsmuseum.se 

Lasse Norr
Redaktör
013 - 23 03 89 
lasse.norr@ostergotlandsmuseum.se 

Anders Olofsson
Arkeolog
013 - 23 03 72 
anders.olofsson@ostergotlandsmuseum.se 

Ann-Charlott Feldt
Arkeolog
013 - 23 03 86 
ann-charlott.feldt@ostergotlandsmuseum.se 

Emma Karlsson
Arkeolog, Huvudskyddsombud
013 - 23 03 68 
emma.karlsson@ostergotlandsmuseum.se 

Helén Romedahl
Arkeolog
013 - 23 03 69 
helén.romedahl@ostergotlandsmuseum.se 

Klara Johansson
Byggnadsantikvarie
013 - 23 03 73
klara.johansson@ostergotlandsmuseum.se 

Linnéa Hernqvist
Arkeolog
013 - 23 03 11 
linnéa.hernqvist@ostergotlandsmuseum.se 

Maria Klint
Byggnadsantikvarie
013 - 23 03 19
maria.klint@ostergotlandsmuseum.se 

Per Nilsson
Arkeolog, Forskare
013 - 23 03 60
per.nilsson@ostergotlandsmuseum.se 

Roger Lundgren
Arkeolog
013 - 23 03 77 
roger.lundgren@ostergotlandsmuseum.se 

 

Publik och lärande

Gabriela Huk
Avdelningschef Publik och lärande (föräldraledig)
gabriela.huk@ostergotlandsmuseum.se 

Per Stålebro
Vik. avdelningschef Publik och lärande
013 - 23 03 98
per.stalebro@ostergotlandsmuseum.se 

Anx Kupiainen
Projektkoordinator, Ung Konst Öst
013 - 23 03 17
anx.kupiainen@ostergotlandsmuseum.se 

Carola Sandgrim
Verksamhetsutvecklare program och mötesplats 
013 - 23 03 12 
carola.sandgrim@ostergotlandsmuseum.se 

Caroline Morgansdotter Blomsten
Museipedagog
013 - 23 03 08
caroline.m.blomsten@ostergotlandsmuseum.se 

Ellinor Söderstedt
Kommunikatör, presskontakt
013 - 23 03 15
ellinor.soderstedt@ostergotlandsmuseum.se 

Emelie Domini
Kommunikatör, Grafisk formgivare
013 - 23 03 45 
emelie.domini@ostergotlandsmuseum.se 

Karin Lundahl
Museipedagog
013 - 23 03 96
karin.lundahl@ostergotlandsmuseum.se 

Lena Wiklund
Länskonstkonsulent
013 - 23 03 40
lena.wiklund@ostergotlandsmuseum.se 

Morgan Brålin
Fastighetssamordnare Löfstad slott 
013 - 23 03 99
morgan.bralin@ostergotlandsmuseum.se 

Per Stålebro
Verksamhetsledare Löfstad slott (tjänstledig t.o.m. 30-06-2023)
013 - 23 03 98
per.stalebro@ostergotlandsmuseum.se 

Ragnvi Andersson
Museipedagog Löfstad slott 
013 - 23 03 93
ragnvi.andersson@ostergotlandsmuseum.se 

Eva Taleman
Administratör, Butiksansvarig Löfstad slott 
013 - 23 03 94
eva.taleman@ostergotlandsmuseum.se 

Mikaela Radakovic Kjäll
Receptionist 
013 - 23 03 09 
mikaela.kjall@ostergotlandsmuseum.se

Carolina Carlqvist
Receptionist 
013 - 23 03 02 
carolina.carlqvist@ostergotlandsmuseum.se

 

Marknad och information

Ellinor Söderstedt
Kommunikatör, presskontakt
013 - 23 03 15
ellinor.soderstedt@ostergotlandsmuseum.se 

Emelie Domini
Grafisk formgivare
013 - 23 03 45 
emelie.domini@ostergotlandsmuseum.se 

 

Löfstad slott

Per Stålebro
Verksamhetsledare Löfstad slott (tjänstledig t.o.m. 30-06-2023)
per.stalebro@ostergotlandsmuseum.se 

Emma Vilhelmsson
Vik. verksamhetsledare Löfstad slott
013 - 23 03 36
emma.vilhelmsson@ostergotlandsmuseum.se

Morgan Brålin
Fastighetssamordnare Löfstad slott 
013 - 23 03 99
morgan.bralin@ostergotlandsmuseum.se 

Ragnvi Andersson
Museipedagog Löfstad slott 
013 - 23 03 93
ragnvi.andersson@ostergotlandsmuseum.se 

Eva Taleman
Administratör, Butiksansvarig Löfstad slott 
013 - 23 03 94
eva.taleman@ostergotlandsmuseum.se 

Jennie Dahlqvist
Park- och trädgårdsskötare Löfstad slott 
013 - 23 03 94
jennie.dahlqvist@ostergotlandsmuseum.se 

Anna Djuvfeldt
Textilkonservator
011 - 33 50 86
anna.djuvfeldt@ostergotlandsmuseum.se  

Sancta Birgitta Klostermuseum

Erik Carlberg
Intendent och guide 
0143 - 100 31
073 - 855 00 31
erik.carlberg@klostermusem.se 

Linn Carlehed
Pedagog och guide
0143 - 100 31
073 - 855 00 31 
linn.carlehed@klostermuseum.se 

Stab och teknik

Linnea Neckman
HR-chef, Avdelningschef Stab och teknik
013 - 23 03 05
linnea.neckman@ostergotlandsmuseum.se

Johan Nilsson
Tekniker
013 - 23 03 51
johan.nilsson@ostergotlandsmuseum.se

Jonas Karlsson
Tekniker 
013 - 23 03 32
jonas.karlsson@ostergotlandsmuseum.se 

Waheed Hamkar
IT-tekniker
013 - 23 03 33 
waheed.hamkar@ostergotlandsmuseum.se

Lasse Norr
Vaktmästare 
013 - 23 03 50 
lasse.norr@ostergotlandsmuseum.se 

Mikael Lindberg
Vaktmästare 
013 - 23 03 50, 23 03 75 
mikael.Lindberg@ostergotlandsmuseum.se 

Sebastian Gustafsson
Tekniker
013 - 23 03 41 
sebastian.gustafsson@ostergotlandsmuseum.se 

Jonas Alvarsson
Vaktmästare
013 - 23 03 61 
jonas.alvarsson@ostergotlandsmuseum.se 

Karin Hörke
Controller
013 - 23 03 03
karin.horke@ostergotlandsmuseum.se 

Vaktmästare journummer 
013 - 23 03 50 


Samlingar och konservering

Björn Ivarsson Lilieblad
Avdelningschef Samlingar och konservering 
013 - 23 03 55
bjorn.i.lilieblad@ostergotlandsmuseum.se 

Freddie Hallberg
Bibliotekarie 
013 - 23 03 92
freddie.hallberg@ostergotlandsmuseum.se 

Jim Löfgren
Arkivarie
013 - 23 03 48
jim.lofgren@ostergotlandsmuseum.se 

Johan Roos
Konservator 
013 - 23 03 24 
johan.roos@ostergotlandsmuseum.se 

Johanna Palm-Avis
Konservator 
013 - 23 03 07
johanna.palm-avis@ostergotlandsmuseum.se 

Melanie Klein
Konstintendent 
013 - 23 03 38
melanie.klein@ostergotlandsmuseum.se 

Tova Sylvan
Intendent
013 - 23 03 37
tova.sylvan@ostergotlandsmuseum.se 

Hannah Carlshamre
Konservatorassitent 
013 - 23 03 21
hannah.carlshamre@ostergotlandsmuseum.se 

Joanna Thompson
Föremålsantikvarie
013 - 23 03 44
joanna.thompson@ostergotlandsmuseum.se 

Leif Wallentinsson
Intendent, Handledare Kulturarvs-It 
013 - 23 03 49
leif.wallentinsson@ostergotlandsmuseum.se 

Anita Springfeldt
Föremålsassistent Roxtorp  
013 - 23 03 20
anita.springfeldt@ostergotlandsmuseum.se 

Anders Lennermark
Registreringsassistent 
013 - 23 03 39 
anders.lennermark@ostergotlandsmuseum.se 

Beatrice Wireljung
Registreringsassistent 
013 - 23 03 39 
beatrice.wireljung@ostergotlandsmuseum.se 

Joakim Jonsson
Registreringsassistent 
013 - 23 03 39 
joakim.jonsson@ostergotlandsmuseum.se 

Lars Bosma
Registreringsassistent 
013 - 23 03 39 
lars.bosma@ostergotlandsmuseum.se 

 

Reception och butik

Receptionen
013 - 23 03 90 

Carola Sandgrim
Verksamhetsutvecklare program och mötesplats 
013 - 23 03 12 
carola.sandgrim@ostergotlandsmuseum.se 

Mikaela Radakovic Kjäll
Receptionist 
013 - 23 03 09 
mikaela.kjall@ostergotlandsmuseum.se

Carolina Carlqvist
Receptionist 
013 - 23 03 02 
carolina.carlqvist@ostergotlandsmuseum.se

 

Museets bokförlag

Anita Springfeldt
Förlagskontakt, bokbeställningar
013 - 23 03 20
anita.springfeldt@ostergotlandsmuseum.se 

 

Datamuseet 

Karin Lundahl
Museipedagog
013 - 23 03 96
karin.lundahl@ostergotlandsmuseum.se 

 

Konstkonsulent 

Lena Wiklund
Länskonstkonsulent
013 - 23 03 40
lena.wiklund@ostergotlandsmuseum.se 

 

Kulturarv Östergötland

Karin Lövgren
Ansvarig Kulturarv Östergötland 
013 - 23 03 04
karin.lovgren@ostergotlandsmuseum.se