Vår tids mest älskade jazzkompositioner ikläs helt ny kostym; vissa av låtarna får vara enkla, bäras av skörheten i text och harmonik, medan andra tar ut svängarna och ger rum för lekfullhet och ekvilibrism.
Låten ”The Nearness of You” från debutskivan “Longing” har i skrivande stund spelats över 2,4 miljoner gånger! ”Longing” rosades av kritiker och belönades med Gyllene Skivan 2020.
Hösten 2021 släppte bandet sitt andra album “What’s it all about?” på Naxos/Prophone Records. Skivan handlar om de viktigaste stunderna i livet; de stora, de svåra, de till synes obetydliga och de vi ännu har framför oss – allt det som tillsammans utgör ett liv. På klassiskt Ellas Kapell-vis är låtarna omsorgsfullt arrangerade för att fånga varje ögonblicks särskilda stämning. Gästar gör Karin Hammar och Magnus Lindgren.